Právě jsem na letní návštěvě ČR, náramky proto u Vás mohou být velmi rychle. Těším se na krásné tvoření, Veru

Lotosový květ a síla meditace

Kdo si rozbalí balíček s náramkem, spatří lotosový kvítek, který je červenou šňůrkou k náramku přivázaný (je talismanem, který se před nasazením náramku odvazuje). Jaké je jeho význam a symbol? Zkusím to vyjádřit citací z nádherné knihy Lamy Ješe Losala Rinpočeho - "Z rebela mnichem", kterou jsem před nedávnem poslouchala a tato slova přesně vyjádřila mé cítění, proto si dovolím je použít do písmene:

 

"2 klíčové principy Buddhistického učení jsou POMÍJIVOST A SOUCIT.

 Nic netrvá věčně. Můžeme si vybrat, zdali to budeme považovat za tragédii, či za svobození od sebestředných zájmů a příležitost rozvíjet soucitnost k sobě sama i k ostatním. V Buddhismu je mysl králem a to, jak na věci nahlížíme je klíčem.

 Pokud se staneme svědky utrpení, a tím spíše, pokud si ho zažijeme na vlastní kůži, může se naše srdce probudit k soucitným činům.

Těžké časy se stávají příležitostí učit se, vcítit se, obrátit se k pozitivitě a změně. V Buddhismu je jedním ze symbolů soucitnosti lotosový květ, který vyrůstá z bahna, aby vykvetl na krásném jezeře. Semeno květu soucitnosti klíčí ve smrdutém bahně hluboko pod vodní hladinou. Bahnem se rozumí všechny ty nepříjemné emoce a tendence, které chceme ukrýt před světem i před sebou… Vztek, zášť, žárlivost a pýcha, naše sobectví, lakota i neurotické vzorce myšlení, jež nás omezují. Tohle všechno je součástí onoho bahna. Normálně se chceme tohoto hnijícího kompostu v srdci či mysli zbavit, přitom je daleko konstruktivnější pohlížet na něj jako na hnojivo pro semeno soucítění. Nebýt bahna, nemohlo by semeno klíčit, vyrůst vodami jezera a nakonec vyvést v našich vědomých zkušenostech a projevit se tak v každodenním životě. Tudíž místo toho, abychom se snažili očistit mysl od všeho negativního, což se zdá nemožné, můžeme přijmou pocity, které nám jsou nepříjemné jako zdroj TRANSFORMACE. Budeme-li jim čelit a pokusíme se pochopit bolest svou i ostatních, může sazenička začít růst. Živíme ji tím, že jsme dbalí a rozdáváme trpělivost a laskavost, až konečně vykvete.Bez temnoty se nemůže probudit soucit a bez soucitu zůstáváme uvězněni v temnotě…"

 

Jak to může vypadat v praxi?

Podělím se s Vámi o meditaci, která není tajná. Naopak, její kořeny sahaní daleko k počátkům této "disciplíny". Mám ji moc ráda, protože je velmi účinná a může být vaším cenným společníkem...

Posaďte se (nebo položte - záleží, co je Vám příjemné) a vizualizujte si uprostřed svého srdce místo, kam zasadíte semínko lotosového květu. Každou myšlenkou a svým cítěním se pak koncentrujte na jeho opečování tak, aby začalo klíčit a potom růst. Když vyroste, rozvine se lotosový do krásné barvy a září (každý máme jinou i vám se ta vaše ukáže). Jak jsem říkala, může s vámi být navždy, proto tato meditace není otázkou jednoho "posazení se", ale váš lotosový květ vyžaduje pravidelné návštěvy a péči. Uvidíte, že vám začne mnohé ukazovat a naše pozornost na něj směřuje k těm nekrásnějším a nejsoucitnějším vlastnostem naší bytosti, které nás naplní krásnem. Meditaci můžete provádět doma, ale já ji dělám kdykoli - když čekám ve frontě v obchodě, na chvilku si zavřu oči, když letím v letadle, když piji ranní kávu. Svůj nádherný lotosový květu a krásu svého srdce navštěvujte jak jen si budete přát. I pár okamžiků, kdy se dotknete sami sebe je krásných.

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení